Регионално търсене - Варна
IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Подмяна на повредена банкнота
капитана
post Apr 29 2010, 06:02 PM
Post #1

Напреднал потребител

Оказа се че във Варна да подмениш повредена банкнота си е ходене по мъките и мисията невъзможна! Това разбира се, поражда редица въпроси:
Коректни ли са банките към клиентите си?
Изпълняват ли банките задълженията си?
Защо българина потребител е винаги прецакан? и тн.

Историята накратко.

Имам изпрана по невнимание 50 левова българска банкнота. Разбира се без да се притеснявам, защото това се случва и няма злонамерени действия преглеждам сайта на БНБ за информация каква е процедурата. Съвсем естествено там пише:
Цитат
Банките и доставчиците на услуги, които осъществяват дейности и операции с банкноти и монети от името и за сметка на банка, заменят повредени български банкноти и монети, които са законно платежно средство.
Българската народна банка, банките и доставчиците на услуги заменят повредени български банкноти и монети, които не пораждат съмнения:
- за умишлено повреждане;
- за престъпление;
- относно собствеността на предявителя върху тях;
- че са неистински или преправени.

И най-важното в конкретния случай, като ключова фраза, за мен като потребител е "трябва да се заменят":
Цитат
Непостредствена замяна

Повредени български банкноти и монети, чиято стойност може да бъде определена в момента на предявяването, трябва да се заменят непосредствено при предявяването им от банките или от доставчиците на услуги, които осъществяват дейности и операции с банкноти и монети от името и за сметка на банка.

Целия текст можете да прочетете на страниците на сайта на БНБ - Начало >Банкноти и монети >Процедури > Замяна на повредени български банкноти и монети

Ето банкнотата, очевидно лъскавия слой в най-лявата част се е изтрил от изпирането. Но ясно и недвусмислено, се вижда, че това е банкнота от 50 лв. и съвсем цяла (без откъснати части от нея).
Attached Image

Въпреки, че правото е на моя страна нашите търговски банки явно си имат свое мнение ... и така започна одисеята!

Влизам в:
  1. Райфайзенбанк ( Raiffeisenbank ) клона им в Пикадили Парк. На касата ми обясняват, че не могат да я вземат и ме препращат към централния им клон където може би ще ми я вземат. На въпроса, защо не могат да я вземат ми говорят общи неща и си вдигат раменете (смях em (24).gif )
  2. УниКредит Булбанк на ул. "Габрово 2. Обясняват ми че не могат да ми я вземат. На въпроса, какво да направя за да я сменя, ми отговарят с вдигане на рамене (мъка ...)
  3. Алфа банк ( Alpha Bank ) на ул. "Охрид" 20. С тон не търпящ възражение ми заявяват, че не могат да ми я сменят и ме пращат в близкия клон на Пощенска банка. (без коментар rolleyes.gif )
  4. Пощенска банка на ул. ”Дръзки” №1-5. Историята се повтаря. Не могат да ми я сменят и ме пращат в централния им клон "до Валентина" да проверя там. Питам ги: ОК, как така тук не може, а там ще може - вдигат си раменете. (що няма иконка, дето се кръсти)

Естествено ще продължа с опитите да се възползвам от правото си и да ми бъде подменена банкнотата. За сега ми е почти забавно, но подозирам, че скоро ще се отегча em (28).gif затова, моля за идеи какво да предприема!?

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Googlebot
post Apr 29 2010, 06:02 PM
Post #

Реклами от Google

Quote Post
Виктор
post Apr 30 2010, 08:00 AM
Post #2

Напреднал потребител

Отиди в някой централен банков клон, и ако откажат им направи голям скандал. Чак до полиция да се стигне, и до журналисти. Банките са длъжни, но не им се занимава, затова създават проблеми. Плюс това касиерките се притесняват, че ако банкнотата се окаже фалшива - ще им я удържат от заплатата.
Пък ако има скандал - някой банков началник може и да разпореди замяна на банкнотата.

+Quote Post
Мая
post Apr 30 2010, 07:49 PM
Post #3

Потребител
**

И аз съм имала подобен проблем - там, където отидох ми обясняваха, че не работели с БНБ !!! и не могат да ми я приемат. Същевременно клона на БНБ във Варна май не работи с физически лица...

+Quote Post
капитана
post May 17 2010, 08:07 AM
Post #4

Напреднал потребител

5. УниКредит Булбанк Варна, ул.”П.Каравелов” № 1 срещу хотел Черно море. Тук имаше няколко нови момента!
    Първото е, че се оказа, че банката събира такса за подмяна на повредени банкноти. Таксата е 4% от стойността на банкнотата, но не по малко от 10 лв. Оставям на вас да пресметнете каква номинална стойност трябва да е банкнотата за да ви вземат по-малко от 10 лв. такса. По техните правила за да ви подменят банкнота от 5 лв. трябва да платите за "услугата" 10 лв.
    Второто е че съвсем "добронамерено" по думите на служителката на касата, за да ми спестят тази такса ме посъветва да отида в банка на която съм клиент и да поискам да внеса повредената банкнота по моята сметка. Въпреки че била повредена, от банката нямали право да не ми я вземат!

+Quote Post
капитана
post May 27 2010, 10:59 AM
Post #5

Напреднал потребител

Щастлива развръзка em (24).gif

Поредния опит да заменя повредената банкнота се оказа успешен! Банката е ОББ клона в магазин Кауфланд.
Първоначално и там нещата отиваха към отказ. Касиерката, като видя банкнотата се опита да ме отпрати. След кратка размяна на реплики, се включи служител, който реши нещата в благоприятна за мен посока. Очевидно важна роля изигра и факта, че съм клиент на ОББ и въпросния служител се сети, че ме е виждал. Технически, това което се получи, е че внесох въпросната повредена банкнота по моята сметка.

Равносметката:
Повредени банкноти не приемат (да се чете - не уважават правата на клиента) в следните банки във Варна:
  • Райфайзенбанк
  • УниКредит Булбанк
  • Алфа банк
  • Пощенска банка

+Quote Post
wanted
post Aug 28 2011, 12:59 AM
Post #6

Срамежлив

Здравей ,аз имам същия проблем em (13).gif ,моля те кажи за кой кф става въпрос , колко пари ти удържаха и може ли да стане и без да си клиент на банката ?
Поздрави !

+Quote Post
Мая
post Aug 28 2011, 12:01 PM
Post #7

Потребител
**

Субективния фактор банков служител можеше да бъде избегнат в ОББ и с т.нар. "Вноска в плик".
За съжаление тази услуга вече не съществува в ОББ.

+Quote Post
tictac
post Oct 8 2011, 08:25 PM
Post #8

Потребител
**

Моля обадете се на Телефон: (02) 91459 (централа) на БНБ и искайте информация за Вашия проблем.
# E-mail: press_office@bnbank.org
P.S.
Колко лесно е когато се пита em (27).gif

This post has been edited by tictac: Oct 8 2011, 08:27 PM

+Quote Post
cash_money
post Nov 23 2011, 01:42 PM
Post #9

Срамежлив

Отивате в БНБ и ви подменят банкнотата срещу 5% от стойността й (без ддс). Това е решението.

+Quote Post
dimi_boy
post Aug 22 2012, 09:46 PM
Post #10

Срамежлив

Цитат(капитана @ Apr 29 2010, 07:02 PM) *

Оказа се че във Варна да подмениш повредена банкнота си е ходене по мъките и мисията невъзможна! Това разбира се, поражда редица въпроси:
Коректни ли са банките към клиентите си?
Изпълняват ли банките задълженията си?
Защо българина потребител е винаги прецакан? и тн.

Историята накратко.

Имам изпрана по невнимание 50 левова българска банкнота. Разбира се без да се притеснявам, защото това се случва и няма злонамерени действия преглеждам сайта на БНБ за информация каква е процедурата. Съвсем естествено там пише:
И най-важното в конкретния случай, като ключова фраза, за мен като потребител е "трябва да се заменят":
Целия текст можете да прочетете на страниците на сайта на БНБ - Начало >Банкноти и монети >Процедури > Замяна на повредени български банкноти и монети

Ето банкнотата, очевидно лъскавия слой в най-лявата част се е изтрил от изпирането. Но ясно и недвусмислено, се вижда, че това е банкнота от 50 лв. и съвсем цяла (без откъснати части от нея).
Attached Image

Въпреки, че правото е на моя страна нашите търговски банки явно си имат свое мнение ... и така започна одисеята!

Влизам в:
  1. Райфайзенбанк ( Raiffeisenbank ) клона им в Пикадили Парк. На касата ми обясняват, че не могат да я вземат и ме препращат към централния им клон където може би ще ми я вземат. На въпроса, защо не могат да я вземат ми говорят общи неща и си вдигат раменете (смях em (24).gif )
  2. УниКредит Булбанк на ул. "Габрово 2. Обясняват ми че не могат да ми я вземат. На въпроса, какво да направя за да я сменя, ми отговарят с вдигане на рамене (мъка ...)
  3. Алфа банк ( Alpha Bank ) на ул. "Охрид" 20. С тон не търпящ възражение ми заявяват, че не могат да ми я сменят и ме пращат в близкия клон на Пощенска банка. (без коментар rolleyes.gif )
  4. Пощенска банка на ул. ”Дръзки” №1-5. Историята се повтаря. Не могат да ми я сменят и ме пращат в централния им клон "до Валентина" да проверя там. Питам ги: ОК, как така тук не може, а там ще може - вдигат си раменете. (що няма иконка, дето се кръсти)
Естествено ще продължа с опитите да се възползвам от правото си и да ми бъде подменена банкнотата. За сега ми е почти забавно, но подозирам, че скоро ще се отегча em (28).gif затова, моля за идеи какво да предприема!?

+Quote Post

2 Pages V  1 2 >
Reply to this topicStart new topic

Collapse

> Similar Topics

Topic Title Replies Topic Starter Views Last Action
No entries to display

- Lo-Fi Version Time is now: 14th October 2019 - 05:24 AM